SİNCAN KADIN KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
08.03.2018

Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 8 Mart Kadınlar Günü Programı

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Khazar İBRAHİM ve Genel Müdürümüz Şaban YILMAZ’ın Katılımı ile Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programa, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Khazar İbrahim, Müsteşar Ramil GURBANOV, Genel Müdür Yardımcıları Mustafa YAPICI, Mehmet YILMAZ, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Aytekin CANİKLİ, Daire Başkanı Barış Öner, Cezaevi Savcısı Beşir ÇİFTLİK, Tetkik Hâkimleri, Sincan kampüsünde bulunan Kurum Müdürleri ile personel ve tutuklu-hükümlü kadınlar katıldı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz şehit anneleri, şehit eşleri ve şehit kızları olmak üzere ceza infaz kurumlarımızda çalışan kadın personelimiz ve ceza infaz kurumlarımızda tutuklu ve hükümlü olarak bulunan kadınlar ile tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum diyerek başladığı konuşmasında, Afrin’de terörle mücadele eden Kahraman Ordumuza destek için atkı örüp gönderen kadın personellerimize ve onlara destek veren hükümlü ve tutuklu kadınlara teşekkür etti. Nene Hatun'un “Evladım anasız yaşayabilir ama vatansız yaşayamaz’ sözüyle kadınların vatan için neler yapabileceğini aktardı, kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü pozitif ayrımcılığın kurumlarda gerçekleştiğini ifade etti. Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanımızın eşi hanımefendinin himayesinde yürütülmekte olan kadınlarımıza ve annelerinin yanında kalan çocuklarımıza yönelik yeni çalışmalar, yeni projeler başlattıklarını ifade eden Genel Müdür bu çalışmalarla ilgili önümüzdeki günlerde güzel gelişmeler yaşanacağını belirtti. Dünya Kadınlar Günü'nün ortaya çıkış hikayesini de anlatan Yılmaz, "Bizim için Kadınlar Günü, bir günden ibaret değildir. Bizde kadın haklarına Batı'dan çok daha önce önem ve değer verilmeye başlanmıştır. Eğer öyle olmasaydı, 'Cennet annelerin ayakları altındadır', 'Sizin en hayırlınız kadınına karşı en iyi davrananızdır' diyen Hazreti Peygamber'in ümmeti olamazdık. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren ilk ülkeler arasında yer almazdık." diye konuştu.

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Khazar İbrahim ise ülkesinde kadınların en yüksek değere sahip olduklarını, kadınların hayatta daha az çile çekmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Ceza infaz kurumunda kalan kadınlara bahtlarının açık olması temennisinde bulunan Khazar İbrahim, Zeytin Dalı Harekatı şehitlerine de Allah'tan rahmet diledi. Konuşmaların ardından tutuklu ve hükümlü kadınlardan oluşan grup, tiyatro ve halk oyunu gösterisi sundu. Annesinin yanında kalan çocukların dans gösterisi ise ilgiyle izlendi.

Etkinlik ünlü Azerbaycanlı sanatçı Azerin Konseri ile devam etti. Etkinlik sonunda Yılmaz ve İbrahim, hükümlü ve tutuklu kadınlara karanfil verdi.

Adres

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Yenikent Sincan/ANKARA

Telefon

Telefon : 0312 589 51 01

Faks : 0312 254 00 48

E-Posta

ankara.kadkcikisaretadalet.gov.tr