RESMİ KURUMLAR
Eğitim Birimi

kurumda bulunan hükümlü tutuklulara yönelik eğitim – öğretim, iş-meslek edinme ve sosyal faaliyetler olması nedeniyle, önem ve  öncelik verilen konular eğitim – öğretim, iş-meslek edinme ve sosyal faaliyetler olmaktadır.   Kurumumuzda hükümlü ve tutukluların rehabilitasyonu öncelikli olarak, hükümlü ve tutukluların tahliyeleri sonrasında topluma kazandırılması ve aynı zamanda hükümlü tutukluların tahliye sonrasında işe yerleştirmelerinin yapılabileceği meslek kursları açmak ve faaliyetler düzenlenmeye çalışılmaktadır. Bu konuda Eğitim Birimi hükümlü ve tutukluları teşvik etme yönünde çalışmalarda bulunmaktadırlar. Eğitim Servisimiz kurumda bulunan diğer servislerle birlikte çalışmak suretiyle hükümlü ve tutukluların sorunları çözme, eğitim ihtiyaçlarını belirleme yönünde bireysel görüşmeler yapmakta, sosyal uyumları, kendi aralarında uyumları ve toplu yaşamı öğrenme destekleri, kişilerin toplumla oryantasyonu, beden gelişimlerinin sağlanması ve sportif faaliyetler için gereken girişimleri yaparak desteklemelerde bulunmaktadır.

Kurumumuzda halen  okuma-yazma, bilgisayar işletmenliği, bilgisayarlı muhasebe, kuaförlük, tekstil, geleneksel el nakışları, guarj boya resim kurslarımız devam etmektedir. Bunun dışında folklor ile halk oyunları kursumuz devam etmekte ve düzenlenen programlarda kursa katılan hükümlü tutuklular gösteri yapmaktadırlar. 2014-2015 eğitim öğretim döneminde kurslarımızdan 509 kadın hükümlü tutuklu belge almıştır.

Ceza İnfaz Kurumumuzda 20’şer kişi kapasiteli 3 adet dershanemiz bulunmaktadır. Dersliklerde okuma yazma kursları, Kur’an-ı Kerim öğretimi ve kurumda Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlar yapılmaktadır.

Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, ilkokul mezunu veya ortaokulun herhangi bir kademesinden terk olan hükümlü tutuklular Açık Öğretim Orta Okuluna kaydedilmekte, kaydedilenlerin tüm işlemleri eğitim servisi tarafından takip edilmektedir. Hali hazırda 28 hükümlü tutuklu Açık Öğretim Orta Okuluna kayıtlı olup 6 hükümlü tutuklu ise mezun durumdadır.

Hükümlü ve tutuklulardan Ortaokul mezunu ve lisenin herhangi bir kademesinden terk olan hükümlü tutuklular Açık Öğretim Lisesine kaydedilmekte, kaydedilenlerin tüm işlemleri eğitim servisi tarafından takip edilmektedir. Hali hazırda 43 hükümlü tutuklu Açık Öğretim Orta Okuluna kayıtlı olarak okullarına devam etmektedir.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda başarılı olan hükümlü tutuklulardan 20 kişi Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesine devam etmektedir. Bunun yanında İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde 1, Atatürk Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde 1 öğrencinin kaydı bulunmaktadır. Kurumda bulunan tüm hükümlü tutuklular ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlara başvuru yapıp sınavlara kurumumuzda girebilmektedir.

Kurumumuza ait kütüphanemizde çeşitli alanlarda 3623 kayıtlı kitabimiz bulunmakta olup; her üç aylık dönem içerisinde 1200 kitap hükümlü ve tutuklular tarafından okunmaktadır. Kurum kütüphanesinin yanında hükümlü tutuklulara dışarıdan kitap ve dergi alabilmekte günlük gazetelere abone olabilmektedirler.

Kurumumuzda eğitim öğretimin yanında, hükümlü ve tutukluların kurumda bulundukları süreyi en olumlu şekilde ve kendilerini sosyal kültürel anlamda geliştirecek sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlenmektedir. Bu faaliyetlerden bazıları: Konserler, konferanslar, seminerler, bilgi yarışmaları, münazaralar, sinema gösterimleri, tiyatro gösterileri, spor müsabakaları vb. faaliyetlerdir.

Kurumumuzda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen 3 vaiz görev yapmaktadır. Kurumda bulunan her hükümlü tutuklu istediklerinde bu görevliler ile görüşme yapabilmekte dini faaliyetlere talep etmeleri halinde katılmaktadırlar. Ayrıca Değerler Eğitimi de kurumda uygulanmaktadır.

Kurumumuz yerli ve yabancı heyetler tarafından sık sık ziyaret edilmekte yapılan çalışmalar yerinde görülüp; takdirle karşılanmaktadır.

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →Teknik Ofis Birimi←